Zanim zaczniesz czytać ten artykuł, zapisz sobie na kartce kwotę, jaką chciałbyś zarabiać.
Tematem zarabiania pieniędzy zajmuję się od wielu lat. I od wielu lat spotykam ludzi, którzy mają w tym temacie poważne problemy. Często jest tak, że nie zarabiają tyle, ile by chcieli, lub wydają więcej, niż zarabiają. Nie mają z czego odkładać. Wolą dobrać kolejną kartę kredytową, wziąć kolejny sprzęt na raty, niż zdać sobie sprawę z tego, że są w czarnej d… , poszerzając tę dziurę jeszcze bardziej. No cóż, nie jest łatwo stanąć w prawdzie. Ktoś kiedyś powiedział, że “prawda Cię wyzwoli”. I wiesz co? ZAWSZE się to sprawdza. Jeśli marzysz o tym, aby zacząć zarabiać więcej niż aktualnie, to zapoznaj się z poniższymi krokami i po prostu zacznij działać 🙂
Krok 1. Jak jest teraz?
Tak, to ten moment, kiedy musisz stanąć przed lustrem, a raczej przed kartką lub excelem, i spojrzeć prawdzie w oczy. Podziel kartkę na pół – po lewej stronie napisz, ile dokładnie zarabiasz. Wypisz wszystkie Twoje źródła dochodu. Po prawej stronie wypisz zobowiązania – kredyty, rachunki, karty kredytowe, debety, paliwo, ile wydajesz na jedzenie i rozrywkę – wszystko, co przychodzi Ci do głowy (jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij zbierać paragony przez miesiąc, żeby sprawdzić, ile faktycznie wydajesz co miesiąc). Jak wygląda Twój bilans? Zapisz na kartce swoje wnioski i odkrycia. Uwierz mi, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile pieniędzy co miesiąc wydaje na zbędne rzeczy.
Krok 2. Jak ma być? – wyznacz swoją kwotę
Mając przed oczami powyższy bilans, zapisz, ile powinieneś zarabiać, aby pokryć te wszystkie koszty. Dodaj do tego 45%. Oto, w jaki sposób powinien wyglądać Twój miesięczny rozrachunek:
55% – wydatki konieczne (kredyty, rachunki, jedzenie itp.),
10% – nieprzewidziane wydatki (na tzw. czarną godzinę, nagłą naprawę auta, wizytę u lekarza itp),
10% – edukacja (abyś mógł ciągle podnosić swoje kwalifikacje i tym samym “zasłużyć” na lepszą pensję),
10% – rozrywka (wszelkie wyjścia ze znajomymi, kino, restauracje itp, które możesz wydać w ciągu każdego miesiąca),
10% – inwestycje (to chyba najwyższy czas, aby zacząć odkładać na emeryturę i pomnażać kapitał),
5% – pomoc innym (np. fundacje, cele charytatywne).
Tak to powinno wyglądać, aby nie musieć martwić się o swoją przyszłość oraz comiesięczne funkcjonowanie. Jak ta kwota się ma do tego, co zapisałeś na samym początku? Być może już teraz udaje Ci się zachować taki balans?
Dobrym pomysłem jest również spisanie swoich celów, marzeń związanych z finansami – np. kupno domu, wakacje 2 razy w roku, kurs spadochronowy. Do każdego z nich przyporządkuj odpowiednią kwotę. Możesz lekko zmodyfikować powyższe progi procentowe, dodając do nich swoje cele.
Krok 3. Kluczowe kompetencje.
Jeśli chcesz więcej zarabiać, musisz swoją pracą dawać określoną wartość. Im większą wartość dajesz, tym więcej pieniędzy możesz za to otrzymać. Największą wartością jest WIEDZA, dlatego tak ważne jest, abyś inwestował w swój rozwój – w szkolenia, kursy, podnoszenie kwalifikacji. Dzięki temu masz konkretne argumenty dla swojego pracodawcy, gdyż dając mu większą wartość w pracy, przyczyniasz się do tego, że firma zarabia więcej. Twój szef na pewno to doceni. Jeśli nie, to zastanów się, czy to na pewno jest to miejsce, które pozwoli Ci rozwijać skrzydła? Prowadząc firmę i dając większą wartość swoim klientom (np. poprzez lepszą obsługę klienta, zarządzanie pracownikami, usprawnianiem produkcji), rozwijasz biznes, więcej zarabiasz, otwierasz kolejne drogi do sukcesu.
Krok 4. Przygotuj plan działania.
Planowanie to podstawa w osiąganiu wolności finansowej. Wiedząc, na czym stoisz oraz czego oczekujesz, jesteś w stanie przygotować plan realizacji i dojścia do swojego celu, jakim jest wymarzona wypłata. Planując, weź pod uwagę konkretny czas. Nie rzucaj się z motyką na słońce, ustalając, że po 3 miesiącach zaczniesz zarabiać dokładnie tyle, ile sobie zaplanowałeś. Daj sobie czas – małymi krokami, ale efektywnie. Musisz najpierw nauczyć się zarabiać 10% więcej niż do tej pory, zanim zarobisz 300% tego, co teraz. Zastanów się co możesz zrobić już teraz, żeby podnieść swój dochód o 200 zł? Określ swój potencjał czasowy oraz przemyśl, jakie kompetencje będą Ci potrzebne do tego lub kto mógłby Ci w tym pomóc.
Krok 5. Wyłącz myślenie.
Jeśli już podjąłeś decyzję o podniesieniu zarobków, to wyłącz myślenie na tym etapie. Teraz przyszedł czas na działanie. Być może będzie Cię to kosztowało wyjście ze swojej strefy komfortu. Być może nieraz będziesz chciał zrezygnować, bo napotkasz trudności i przeszkody. Być może zaczniesz zastanawiać się, po co to wszystko było. Zawsze miej na uwadze swój cel, swoje “dlaczego” to robię. Wtedy żadna motywacja nie będzie Ci potrzebna 🙂