Jak zrozumieć drugiego człowieka?

Osobowość jest ważna!

Żyjemy w czasach, w których na pierwszym miejscu stawia się osobowość, charakter, rozwój indywidualnych kompetencji i umiejętności. Zadajmy sobie pytanie, jak rozwinąć swoją osobowość, aby osiągać sukces? Wielu ludzi sukcesu, których znam, po prostu rozumie siebie i wie, jak ich zachowanie wpływa na innych. Cechą wspólną jest tutaj zdrowa pewność siebie oraz głęboka znajomość ludzkiej natury. Jednak żadna z tych zdolności nie jest wrodzona! Są one wynikiem doświadczeń i edukacji społecznej. Mogą być nieuświadomione, bądź wyniesione z rodzinnego domu. Jednak jedną z najbardziej charakterystycznych cech ludzi sukcesu jest fakt, że zastanawiają się oni nad sobą, swoim “ja”, tym kim są teraz i kim chcieliby być w przyszłości. Wiedzą, co chcą zrobić ze swoim życiem.

Inna perspektywa.

Chciałbym, abyś spojrzał na siebie i ludzi, których masz wokół z zupełnie innej perspektywy – przez pryzmat ludzkich zachowań, nabytych przyzwyczajeń, różnych stylów zarządzania czy wyrażania emocji. Każdy z nas jest inny! Twoim najcenniejszym zasobem jesteś Ty sam. Kluczem do własnego szczęścia w przyszłości jest umiejętność lepszego zrozumienia siebie. Prowadzi ona do bardziej harmonijnego życia, satysfakcji z pracy i umiejętności komunikowania się ze wszystkimi ludźmi z Twojego otoczenia.

We współpracy z drugim człowiekiem ważne jest zrozumienie tego, że jesteśmy różni. Dopasowanie się do swojego rozmówcy nie jest umiejętnością wrodzoną a nabytą! W historii ludzkości można znaleźć wiele przykładów, które opowiadają historię ludzi osiągających sukcesy i żyjących w zgodzie ze swoim otoczeniem.

Jeśli poświęcisz odpowiednią ilość czasu i uwagi swoim współpracownikom, przełożonym, klientom, ale również partnerowi i dzieciom – poprawisz jakość swoich relacji oraz atmosferę w firmie czy rodzinie. Podniesie się również Twoja samoocena i zdolność do osiągania sukcesu.

Case: praca w zespole.

Podam Ci przykład. Załóżmy, że pracujesz w firmie X nad dużym projektem. W zespole projektowym jest 10 osób i każdej z nich zostało przydzielone konkretne zadanie, które wpływa na rezultat całego przedsięwzięcia. Jak sprawić, aby projekt stał się sukcesem a nie porażką? Jak zapanować nad konfliktami i motywacją tak dużej grupy?

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale różni członkowie zespołu chcą być różnie traktowani. Co więcej, w grupie zazwyczaj zachowujemy się inaczej, niż gdy jesteśmy sami. Decydującym czynnikiem jest tutaj rozpoznanie potencjału każdej z tych osób.

Każdy członek zespołu będzie odnosił zdecydowanie więcej sukcesów, im więcej będzie miał okazji do tego, aby się wykazać i pokazać swoje atuty. Praca w zespole oznacza nic innego, jak kooperację na najwyższym poziomie. Celem prawdziwej pracy zespołowej jest osiągnięcie pozytywnych wyników, a nie jednomyślności za wszelką cenę.

Kluczem motywacyjnym dla profilu Dominującego są WYZWANIA:

 • możliwość odnoszenia sukcesów,
 • dodatkowe odpowiedzialności,
 • kwestionowanie status quo.

Dla Inicjatywnego, najważniejsze jest natomiast UZNANIE:

 • możliwość bycia w centrum uwagi,
 • zachęta do podjęcia danego zadania,
 • humor.

Osoby o profilu Stałym, koncentrują się na ZROZUMIENIU:

 • sprawdzone, wypróbowane pomysły,
 • brak ryzyka; zapewnienie wsparcia,
 • bezpieczne, przyjemne i zapewniające współpracę, środowisko.

Krytyczny natomiast, będzie stawiał na OCHRONĘ I BEZPIECZEŃSTWO:

 • potrzeba zasad i wytycznych,
 • branie pod uwagę dobrze uzasadnionych wątpliwości,
 • potrzeba opracowania szczegółów i zapewniania wysokiej jakości.

Prawda, że dla każdego z powyższych typów priorytet pracy zespołowej, który motywuje do działania jest zupełnie inny? Rozumiejąc te zasady, rozumiejąc innych, zupełnie inaczej spojrzysz na dotychczasowe współprace.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email